niedziela, 13 stycznia 2013

Jak pokonać pajęczy strach?

Arachnea - rząd pajęczkaów. Znanych jest do dziś ponad 21 000 gatunków i ciągle odkrywane są nowe. Ciało pająków podzielone jest na dwie części głowotułw i odwłok, które połączone są bardzo cienkim łącznikiem tzw. stylikiem- czyli przekszałconym segmentem odwłoka. Posiadają 6 par odnóży w tym 4 kroczne. Oddychają płucotchawkami lub tchawkami. Pająki przechodzą rozwój prosty, swoje jaja składają w kokonach. Większość nie opiekuje się potomstwem, ale są wyjątki np. tarantula. Są one drapieżnikami, także z małym wyjątkiem... pająk Bagheera kiplingi zamieszkujący Amerykę Środkową (obszar od Meksyku po Kostarykę) stosuje głównie dietę roślinną.

Pomimo iż niemalże wszystkie pająki są jadowite, to jedynie 3 % jest groźnych dla człowieka. Możnaby powiedzieć nie ma się czego bać...a jednak.

Strach przed pająkami objawia się gęsią skórką, dreszczami, paraliżem, krzykiem, omdleniami, atakami paniki. Osoby cierpiące na arachnofobie nie potrafią zbliżyć się do pająka, nawet na niego patrzeć, tymbardziej dotknąć. Ich mózg "karze" się wycofać.

Powodów tego lęku można upatrywać w dzieciństwie. Taka osoba mogła być straszona pająkami, bądź miała bliskie spotkanie z nimi wbrew swojej woli.

Jak z tym walczyć?... 

Od pewnego czasu podejmuje się arachnofobię jako osobny przypadek kliniczny i podejmuje indywidualne kroki terapii przygotowywanej dla osób cierpiących na lęki o różnym stopniu nasilenia. Przede wszystkim pacjentom zaleca się poznanie i oswojenie własnego lęku przez uświadomienie sobie jego źródeł. Ważne jest, żeby pacjencie poznali źródło swojego strachu i zapoznali się ze wszystkimi jego elementami. Kluczowymi momentami terapii są zdjęcia i filmy, na których pająki nie są przedstawiane jako zabójcy czający się w szafie czy mutanty polujące nocami na ludzi. Na samym końcu często lekarze namawiają pacjentów na bezpośredni kontakt i konfrontację z pająkiem, która ma oznaczać pełne wyleczenie i koniec ich lęków i obaw (oswojenie).

 Innym sposobem leczenia fobii jest terapia implozywna – rzucenie na głęboką wodę. Ta terapia polega na długotrwałym i intensywnym oddziaływaniu bodźców powodujących lęk. Jest to terapia z wyboru.

Ważna jest chęć walki ze swoimi lękami. One utrudniają życie, dlatego warto jest zwrócić się do kogoś o pomoc, gdy już sami swobie z tym nie radzimy.

  Źródła: psychologia.wieszjak.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz